Idei Családi és Ifjúsági táborunk július 22. és 26. között, Nagybörzsönyben kerül megrendezése.

Nagybörzsöny a Duna-kanyarban a Börzsöny hegység nyugati, az Ipoly felé elcsendesülő völgyében fekszik, természeti és épített kincsekben gazdag pici zsákfalu. A Börzsöny egyik legkedveltebb turisztikai és kiránduló központjává nőtte ki magát, amihez nem csak a táj szépsége és a látnivalók, hanem az itt élő emberek hagyománytisztelő életmódja és vendégszeretete is hozzájárul.

Csalit–NNI Táborrend


1. Isten iránti engedelmesség

Isten és az ő dolgai iránti szeretetemet és tiszteletemet kifejezem.

Megtisztelem Istent és másokat azzal, hogy az áhítat és foglalkozás alatt nem mobilozok, azaz kikapcsolom a telefonomat, hogy elérhető legyek Istennek és a tábori közösségnek. Nem hagyom el ilyen indokkal a közösséget, inkább a többi 20 órába zsúfolom bele a hívásaimat.

Részvétel:

1. A reggeli és az esti áhítaton aktívan részt veszek.

2. A saját korcsoportom hitfoglalkozásán minden alkalommal aktívan részt veszek.

3. Az étkezések előtti közös imádságban részt veszek.


2. Egymás iránti tisztelet

A táborvezetők személyét elfogadom, munkájukat segítem, ezzel is hozzájárulok, hogy egy jó táborunk legyen. Kérdéseimmel, észrevételeimmel közvetlenül hozzájuk fordulok.

A tábori lelkigondozókhoz fordulok, ha szeretnék beszélgetni, lelki kérdéseim vagy gondjaim vannak.

Elfogadom a másikat, és mindenki iránt jóindulatú vagyok a táborban. Mindenkihez udvarias, önzetlen, előzékeny vagyok. Alkalmazkodom másokhoz, türelmes vagyok mindenkihez. Helytelen viselkedés esetén, abban nem veszek részt. Sőt, mások helytelen viselkedése láttán segítő szándékkal, bátran szólok nekik, mert tábortársaim iránt felelősséget érzek. Ha valaki testi vagy egyéb veszélyben van (baleset vagy helytelen viselkedése miatt), annak a segítségére sietek, illetve szólok a táborvezetőknek (gyermekek esetén szülőknek).

Szépen és építően beszélek.

A tábor a kikapcsolódás és szabadidő eltöltésének helyszíne, ezért a táborozók öltözéke ennek megfelelően laza. Azonban, kérjük mind a férfiakat, fiúkat, nőket és lányokat, hogy öltözékükben a másik nemre legyenek tekintettel, megfelelő módon. Ne becsüljük alá a hiányos, túl sokat megmutató öltözék romboló hatását!

Kiskorúként minden felnőttet tiszteletben részesítek. Felnőttként a gyermekek felé szeretettel fordulok, a gyermek helytelen viselkedése esetén a gyermek szüleinek jelzek, és más gyermekét nem nevelem, de nem is engedem, hogy más gyermekben vagy más tulajdonában kárt tegyen. Egyik oldalról fontos a szülői kompetenciák tiszteletben tartása, sőt, segítése, támogatása, másik oldalról pedig minden felnőttnek kötelessége jelezni, ha egy gyermek másokat, mások tulajdonát nem tiszteli vagy zavarja a tábori közösséget.

Minden szülő felelős saját kiskorú gyermeke viselkedéséért: 1. a gyermeke részvételéért a napi két áhítaton, a napi egy hitfoglalkozáson saját korcsoportjában, és a napi három étkezések előtti imában zavarkodás nélkül, 2. a gyermeke felnőttek és más gyermekek felé való viselkedéséért és probléma esetén annak rendezéséért a másik gyermek szüleivel közösen, 3. a más tulajdona iránt mutatandó tiszteletéért, károkozás esetén a kár jelentéséért és rendezéséért. Hisszük, hogy a gyermek fejlődésére nézve hasznos és építő a bocsánatkérés és a cselekedetei következményével való szembesülés és rendezés.

A párkapcsolatot a tábor idejére alárendelem a keresztyén közösségnek.

Igyekszem másokkal ismerkedni, barátkozni, időt tölteni azokkal, akikkel ritkábban találkozom. Nem zárkózom be a saját gyülekezeti csoportomba, párkapcsolatomba, családomba – különösen nem kirekesztő módon. A párok nyilvános helyen történő érzelmi kinyilvánításai a keresztény mértékletességnek megfelelően történjenek. A közösségi alkalmak – különösen a hitfoglalkozások és áhítatok – nem a párok intim érzéseinek kinyilvánítási helyszínei.

Az embereket előtérbe helyezem az elektromos készülékeimmel szemben. Mivel egészségemhez és fejlődésemhez Isten közösségbe helyezett el, igyekszem a tábor alatt közösségben lenni, és a „kütyükkel” való kapcsolatomat minimalizálom.

A korcsoportoknak kötelességük tiszteletben tartani egymás szabadidős programjait.


3. A környezetem iránti tisztelet

A tisztaságra vigyázok. Mindent rendben hagyok magam után, erre gyermekeim esetében is figyelek.

Mások tulajdonát (sport- és játékeszközöket) udvariasan elkérem, és azokra nagyon vigyázok. Használat után azokat én magam adom át a tulajdonosának. Azokat a tulajdonos tudta nélkül tovább nem adom. Mások tábori szobájába tudtuk nélkül nem tartózkodok.


4. Problémamegoldás

Ha valamilyen problémám van, vagy tudomást szerzek egy problémáról, azt a táborvezető felé azonnal jelzem, és segítséget kérek.

Betegség esetén azonnal szólok egy felnőttnek, és segítséget kérek.

Nézeteltérés esetén, amit nem tudok elrendezni, ahhoz külső segítséget kérek, hogy sem a saját, sem mások jókedvét és pihenését ne rontsam el!

Baleset, rongálódás: ha valamilyen sérülést vagy kárt okoztam másoknak, azt magamra vállalom becsülettel, jelzem a táborvezetőnek és kérem a tanácsát, hogyan hozhatom helyre a kárt. A felelősséget és a következményeket vállalom: bocsánatot kérek, megjavítom, visszaadom az elvett tárgyat, helyrehozom az elrontott kapcsolatot.

A TÁBORI TÍZPARANCSOLAT


Ne hagyd el a tábort felnőtt kísérete és a táborvezető tudta nélkül!

A dohányzás és szeszesital fogyasztása tilos!

Ne öltözz hiányosan vagy kihívóan!

Ne verekedj! Ne légy agresszív, önző másokkal szemben!

Ne beszélj csúnyán! Kerüld a trágár, kétértelmű szavakat és vicceket! Ne káromkodj!

Ne nyúlj más holmijához, és ne tartózkodj más szobájában engedély nélkül!

Ne tégy kárt más tulajdonában!

Áhítat és foglalkozás alatt kapcsold ki a mobiltelefonodat!

Ne tégy romboló megjegyzéseket semmire és senkire!

Ne szemetelj!



A TÁBORI HITVALLÁS


A tábor célja: aktív pihenés, kikapcsolódás, Istenismeret elmélyítése, játék, barátkozás, közösségépítés.

A tábor lelkülete: keresztyéni, szeretve szolgáló lelkület; elfogadás, alkalmazkodás, egymás iránti jóindulat és tisztelet, Isten iránti tisztelet és neki való engedelmesség.